خطاب به همه فعالان عرصه #نرم‌افزار_آزاد اعلام می‌کنم که سکوت منفعانه ما، زمینه را برای شیادان و دزدان منابع مملکت هموار می‌کند. صدایمان را باید آن‌قدر بلند کنیم که کسی جرأت چنین پیشنهاداتی را به خود ندهد.

این مسئولیت اخلاقی ماست که جلوی کج‌روی در عرصه نرم‌افزاری را بگیریم.

@ahangarha این دری‌وری ها رو از کجا پیدا میکنی؟ مطمئنم ساقیشون خیلی خفنه، معرفیشون کن اسم ساقیشونو بگیریم، برای آشنا میخوام :))))‌

@fzero این بنده خدا که دعوت کرده از ملت برای کار روی بسترهای آزاد. مراقب بقیه باشید.

@ahangarha نکته اینه که هر وقت من میشنوم فریمورک بومی، یا اینکه ما تو فضا موفق شدیم پس اینجا هم میشیم، یا کلی سیگنال دیگه، صرفا یه چیزی مثل بیسیس‌کور به ذهنم میاد. توهم و توهم و توهم.

@fzero
این، نگرانی همه ماست. اما فقط روی این مصداق خاص متمرکز نشیم.
تازه این شاید خوب خوبه باشه. حواس‌مون باشه که الان شرایط برای سوءاستفاده شیادها فراهم شده.
الان بنیاد بذاریم این‌ها بتونن تصمیم‌گیران رو متقاعد کنند به ساخت #پپه‌گرام (اسمی که من پیشنهاد می‌کنم برای مسخره کردن اینستاگرام بومی احتمالی) یا سیستم‌عامل انحصاری بومی و...

@ahangarha مشکل اتفاقا مصداق خاصه. این افراد از فرصت سواستفاده میکنن، و شروع می‌کنن به گند زدن. اگه از همون اول جلوی همینا مقاومت نکنی، آخرش معلوم نیست به کجا میرسی و چند تا از اینها که مثل هیدرا تکثیر میشن میان تو سرت.

@fzero
۱. من نمی‌دونم کی این حرف رو زده. از متنی که نوشته هم مشخصا ایرادی نمی‌توانم پیدا کنم که نشان دهد انگیزه بدی از طرح این مساله دارد.

۲. مهاجرت از محصولات انحصاری به محصولات آزاد لازم و ضروری است. به دلایل مختلف که احتمالا شما بهتر از من بدانید. پس از نفس این مطلب می‌شود حمایت کرد و مراقب بود که مسیر اشتباهی را طی نکند.

۳. تولید یک نرم‌افزار بد اما آزاد، از تولید یک نرم‌افزار انحصاری، مانند انتخاب بین بد و بدتر است. لااقل کدهای محصول آزاد ممکن است در پروژه‌های دیگر در دسترس عموم باشند. دیگران می‌توانند بررسی کرده و نظر دهند و در بهبودش کمک کنند.

۴. له کردن هر کسی که حرف از تولید نرم‌افزار آزاد می‌زند، تنها به سود کسانی است که می‌خواهند آب را گل‌آلود کرده و ماهی خودشان را بگیرند. قدری هوشمندانه‌تر برخورد کنیم.

۵. امیدوارم نویسنده را پیدا کنم و ببینم دقیقا دنبال چیست. در کنار آن تلاش می‌کنم حواسم باشد که نه این پروژه منحرف شود (که هنوز نمی‌دانم چیست) نه کسی بیاید به بهانه تحریم محصولات امریکایی، محصول انحصاری بومی تولید کند.

@ahangarha برام عجیبه که مشکل رو نمیبینی. البته عحیب هم نه، قبلا هم بحثای بیخود زیاد داشتیم. به هر حال موفق باشید. ترجیح میدم فاصلم رو از جامعه‌ای که دنبال محصول بومیه دور کنم و برم سراغ کسایی که ملیت استفاده کننده براشون مهم نیست.

Follow

@fzero @ahangarha خیلی با فرود موافقم تو این بحث. آدم هایی که دنبال ماهی گرفتن از آب گل آلود هستن رو خوب می شناسم. یه جوری هم از مایکروسافت نوشته انگار تا الان داشته به ایران سرویس می داده. نرم افزار کرک شده دیگه این حرفا رو نداره. نرم افزار آزاد خیلی عالیه و همه اینو می دونیم. اما یه نرم افزار چرند آزاد دقیقا باعث می شه ملت دیدشون منفی بشه.

جدایی از این حرف ها. لحن این متن داره داد می زنه که این نرم افزار بومی به کدوم سمت می ره. وگر نه این همه آدم داخل و خارج دارن نرم افزار تولید می کنن.....

@fzero @ahangarha هیچ کدوم اسم بومی نمی ذارن رو نرم افزار هاشون و نرم افزارشون رو به روی دنیا نمی بندن و برای جو الکی دادن از غرور و تعصب حرف نمی زنن و با موشک و اینها هم کاری ندان. فقط کارشون رو می کنن.

افراد از این دسته رو زیاد دیدم و می دونم دنبال چی هستن

@lxsameer @fzero
مراقب باشید به بهانه بستن دست این آدم‌ها، دست دیگران را باز نگذارید

@ahangarha @fzero دست کی رو بستیم ؟؟؟ کسی می خواد روی نرم افزار آزاد کار کنه خیلی راحت پروژه رو شروع می کنه. پیش می بره از طریق کانال های ارتباطی شناخته شده جزئیات پروژه رو در اختیار بقیه قرار می ده و اونایی که دوست داشتن میان روش کار می کنن. نه کاری به موشک داره نه غیرت و این حرفا. این داستان X بومی هم که راه انداختم دیگه شورشو در آورده. فریم ورک بومی یعنی چی ؟‌ چه فرقی با غیر بومیش داره. اینا همه جهت سوء استفاده هست. وگر نه اونا ای که دارن کار می کنن در گیر این چیزا نیستن. کار می کنن

@lxsameer @fzero
دوست عزیز.
فراموش نکنید که این موضوع رو من ابتدا هم‌رسانی کردم. من هشدار دادم در خصوص سوءاستفاده از وضعیت

چیری که فرود می‌گه رو مگه من رد می‌کنم. من دارم بخشی که فرود می‌گه، بخش کوچکی از مشکل است. مگر سروش و روبیکا و بله و کلوپ و...، نرم‌افزارهای آزاد بوده‌اند؟

دزدی اصلی را دارند آنجا می‌کنند. فرود داره می‌گه این مورد خاص، اصل است. من می‌گم فرع است. نه اینکه جلوی این را نگیریم. اما اشتباه است که کل مساله را نبینیم و فقط به این بزنیم.

@ahangarha @lxsameer 😂 اوکی، از بحثهای زیادی که داشتیم تا الان، به این نتیجه رسیدم شما بالاخره تو هر بحثی، باید یه چیزی از یه نفر دیگه رو رد کنید. من در مورد آزادی نرم‌افزار حرف زدم و گفتم این مشکل ماست. در مورد سروش و روبیکا بحث نمیکردیم. حقیقتش اگه بخوام در مورد مشکلات بگم که خیلی باید برم عقبتر، ولی بهتره که بتونی برای صحبتت اسکوپ تعیین کنی، متاسفانه من دارم میبینم که شما اینکار رو نمیکنید، کلا ارتباط دادن چیزهای عجیب غریب، مثل توان موشکی به فریمورک آزاد، یا سروش و روبیکا به نرم افزار

@ahangarha @lxsameer آزاد، خیلی کمکی به هیچ بحثی نمیکنه، که بلکه باعث میشه همه چی به م بریزه. شما میتونید ادامه بدید، ولی من فایده‌ای در بحث با شما نمیبینم و واقعا معذرت میخوام که فکر کردم با تغییر پلتفرم، میشه با شما بحث کرد. موفق باشید.

@fzero @lxsameer
شما دنبال گفتگو نیستید. نه روی توییتر دنبال گفتگو بودید نه اینجا.

@ahangarha @fzero
دوست عزیز. من یه سوال ساده پرسیدم. اونم اینه که بومی یعنی چی ؟ فریم ورک بومی یعنی چی ؟ و چه فرقی با غیر بومی داره. نه حرف بدی زدم نه چیزی.

@ahangarha @lxsameer
تعریف من از گفتگو فرق میکنه با شما. توی تعریف من از گفتگو، یکی که همیشه داره میگه نه تو اشتباه میگی و بعد ته تهش،‌میاد حرف خودت رو میزنه، مثل همین گفتگو، آدمیه که من ترجیح میدم باهاش گفتگو نکنم.

@fzero @lxsameer
فرود عزیز.
در گفتگوی قبلی ما روی توییتر، شما بدون خواندن و شنیدن حرف من، داشتی نقدش می‌کردی. من بهت می‌گفتم برو بخون من چی گفتم (نه به عنوان سند، بلکه برای اینکه بری و ببینی من چی گفته‌ام و بیای اون رو نقد کنی) و شما در پاسخ گفتی به روباه گفتن شاهدت کو، گفت دمم.

اگر من به این رفتار توهین‌آمیز شما واکنش توهین‌آمیز نشان ندادم (و نخواهم داد) حمل بر نادانی و ناتوانی من نگذارید.

اگر من به حرف شما نقدی دارم، طبیعی است که بیانش کنم. طبیعی است که شما هم پاسخ نقد مرا بدهید. هرچند تا الان پاسخی به نقدم نیافته‌ام

البته من مکالمه رو کاملا متفاوت یادم میاد. شما من رو ارجاع دادید به عنوان رفرنس و من دیدم که توی ویدیو هم همون حرفا رو تکرار کردید. برای همین گفتم که من قانع نشدم و شما همچنان همون حرفها رو تکرار کردید. در مورد توهین، من هدفم توهین نبود، «در مثل مناقشه نیست» و «مثل حیا نداره» برای همین گفته شده. در مورد بحث اونجا من آخرش با شنیدن کل حرفای شما، دیدن ویدیو و کل بحث قانع شدم که شما اشتباه میکنید، و هنوز هم همون موضع رو دارم. منتها دیدم شما تحت هیچ شرایطی حاضر نیستید بپذیرید این رو، بنابرای ادامه

دادن بحث رو بیفایده دیدم، گفتم اینو ولی شما هی تو بحث مدام مثل هزار و یک شب، بحث جدید باز کردید که درنهایت به این نتیجه رسیدم که نمیخوام وقتم رو با این بحث تلف کنم و لاجرم میوتتون کردم. الانم دوباره همون شد، و من نمیدونم اینجا چکار کنم. چون هدفم این بود اینجا کسی رو بلاک نکنم یا میوت، ولی واقعا نمیدونم با بحثهای بیفایده چکار کنم. بحثهایی که صرفا یه مکالمه یه طرفه با دیواره.

@fzero @ahangarha در مورد نقد کردن هم اینو بگم که اگر چیزی می گم دلیلش اینه که تو این همه سالی که تو این زمینه فعالیت می کنم چیزای زیادی دیدم و تجربه کردم. برای مثال اگر یه جوونی که تازه با لینوکس و اینا آشنا می شه و بعد ۶ ماه به فکر ساختن توزیع خودش می کنه رو من نوعی راهنمایی نکنم و بهش نگم داری اشتباه می زنی از تجربه کی می خواد استفاده کنه. از دید دیگران این کشتن آرزو ها و ایناست اما واقعیت اینه که داری جلوی تلف کردن وقتشو می گیری

@fzero @lxsameer
موشک رو من ربط نداره‌ام به فریمورک آزاد!
هشدار فراتر از این مورد خاص بود. مشکلی به مراتب بزرگتر از این یک مورد خاص. من می‌بینم که به راحتی فردا میلیاردها تومن پول مملکت رو بریزند تو شکم پپه‌گرام (اینستاگرام ملی و بومی) و ما هنوز درگیر این باشیم که نرم‌افزار بومی یعنی چه!

اما اگر می‌خواهید این مصداق خاص را بچسبید و از مساله اصلی غافل بشید، من بیش از این هشدارها، کار دیگری از دستم بر نمی‌آید.

سوءاستفاده از بومی سازی، اشتباه است. تولید نرم‌افزار انحصاری «بومی» فاجعه
فاجعه را رها نکنید که به اشتباه بپردازید

@ahangarha @fzero
این جواب سوال من نیود. این وسط بومی یعنی چی ؟

@lxsameer @fzero
بومی این وسط یعنی اسم رمز پول کندن از دولت

@ahangarha @fzero تموم شد. من نه کاری با سیاست دارم نه چیز دیگه ای. حرف اینه: ساخت نرم افزار آزاد به پروسه ای داره که قبلا توضیح دادم. کل دنیا دارن اینکار رو می کنن و جواب می ده. نباید از افراد سود جویی که با یه سری کلید واژه میان به اسم نرم افزار آزاد می خوان سوء استفاده کنن، حمایت کرد. هر کس می خواد روی نرم افزار آزاد کار کنه پروسه اش مشخصه باید از در وارد شه چیزی خارج از این داشتان بوی سوء استفاده می ده. اگرم نده دیگران نقد می کنن و طرف متوجه می شه که داره اشتباه می ره ( اگر فیک نباشه )

@lxsameer @fzero
این سر جایش

اما در این سال‌ها، چند پروژه آزاد «بومی» انجام شده؟ چند پروژه غیرآزاد بومی تولید شده؟

انگار فرض را بر این گذاشته‌ایم که همه نشسته‌اند که نرم‌افزار آزاد بومی تولید کنند. خیر. فعلا به گواه اتفاقات چندسال اخیر، مشکل اصلی، تولید محصولات غیرآزاد است.

بحث من (به عنوان کسی که بحث را شروع کرد) این نبود که بریم جلوی سوءاستفاده از «بومی» برای تولید نرم‌افزار آزاد را بگیریم. بلکه این، تنها بخشی از یک فاجعه بزرگ‌تر است: تولید نرم‌افزار انحصاری بومی

نقد شما به حرف من چیه؟

Sign in to participate in the conversation
lxsameer's nest

lxsameer's understanding of the world.