خطاب به همه فعالان عرصه #نرم‌افزار_آزاد اعلام می‌کنم که سکوت منفعانه ما، زمینه را برای شیادان و دزدان منابع مملکت هموار می‌کند. صدایمان را باید آن‌قدر بلند کنیم که کسی جرأت چنین پیشنهاداتی را به خود ندهد.

این مسئولیت اخلاقی ماست که جلوی کج‌روی در عرصه نرم‌افزاری را بگیریم.

@ahangarha این دری‌وری ها رو از کجا پیدا میکنی؟ مطمئنم ساقیشون خیلی خفنه، معرفیشون کن اسم ساقیشونو بگیریم، برای آشنا میخوام :))))‌

@fzero این بنده خدا که دعوت کرده از ملت برای کار روی بسترهای آزاد. مراقب بقیه باشید.

@ahangarha نکته اینه که هر وقت من میشنوم فریمورک بومی، یا اینکه ما تو فضا موفق شدیم پس اینجا هم میشیم، یا کلی سیگنال دیگه، صرفا یه چیزی مثل بیسیس‌کور به ذهنم میاد. توهم و توهم و توهم.

@fzero
این، نگرانی همه ماست. اما فقط روی این مصداق خاص متمرکز نشیم.
تازه این شاید خوب خوبه باشه. حواس‌مون باشه که الان شرایط برای سوءاستفاده شیادها فراهم شده.
الان بنیاد بذاریم این‌ها بتونن تصمیم‌گیران رو متقاعد کنند به ساخت #پپه‌گرام (اسمی که من پیشنهاد می‌کنم برای مسخره کردن اینستاگرام بومی احتمالی) یا سیستم‌عامل انحصاری بومی و...

@ahangarha مشکل اتفاقا مصداق خاصه. این افراد از فرصت سواستفاده میکنن، و شروع می‌کنن به گند زدن. اگه از همون اول جلوی همینا مقاومت نکنی، آخرش معلوم نیست به کجا میرسی و چند تا از اینها که مثل هیدرا تکثیر میشن میان تو سرت.

@fzero
۱. من نمی‌دونم کی این حرف رو زده. از متنی که نوشته هم مشخصا ایرادی نمی‌توانم پیدا کنم که نشان دهد انگیزه بدی از طرح این مساله دارد.

۲. مهاجرت از محصولات انحصاری به محصولات آزاد لازم و ضروری است. به دلایل مختلف که احتمالا شما بهتر از من بدانید. پس از نفس این مطلب می‌شود حمایت کرد و مراقب بود که مسیر اشتباهی را طی نکند.

۳. تولید یک نرم‌افزار بد اما آزاد، از تولید یک نرم‌افزار انحصاری، مانند انتخاب بین بد و بدتر است. لااقل کدهای محصول آزاد ممکن است در پروژه‌های دیگر در دسترس عموم باشند. دیگران می‌توانند بررسی کرده و نظر دهند و در بهبودش کمک کنند.

۴. له کردن هر کسی که حرف از تولید نرم‌افزار آزاد می‌زند، تنها به سود کسانی است که می‌خواهند آب را گل‌آلود کرده و ماهی خودشان را بگیرند. قدری هوشمندانه‌تر برخورد کنیم.

۵. امیدوارم نویسنده را پیدا کنم و ببینم دقیقا دنبال چیست. در کنار آن تلاش می‌کنم حواسم باشد که نه این پروژه منحرف شود (که هنوز نمی‌دانم چیست) نه کسی بیاید به بهانه تحریم محصولات امریکایی، محصول انحصاری بومی تولید کند.

@ahangarha برام عجیبه که مشکل رو نمیبینی. البته عحیب هم نه، قبلا هم بحثای بیخود زیاد داشتیم. به هر حال موفق باشید. ترجیح میدم فاصلم رو از جامعه‌ای که دنبال محصول بومیه دور کنم و برم سراغ کسایی که ملیت استفاده کننده براشون مهم نیست.

@fzero @ahangarha خیلی با فرود موافقم تو این بحث. آدم هایی که دنبال ماهی گرفتن از آب گل آلود هستن رو خوب می شناسم. یه جوری هم از مایکروسافت نوشته انگار تا الان داشته به ایران سرویس می داده. نرم افزار کرک شده دیگه این حرفا رو نداره. نرم افزار آزاد خیلی عالیه و همه اینو می دونیم. اما یه نرم افزار چرند آزاد دقیقا باعث می شه ملت دیدشون منفی بشه.

جدایی از این حرف ها. لحن این متن داره داد می زنه که این نرم افزار بومی به کدوم سمت می ره. وگر نه این همه آدم داخل و خارج دارن نرم افزار تولید می کنن.....

Follow

@fzero @ahangarha هیچ کدوم اسم بومی نمی ذارن رو نرم افزار هاشون و نرم افزارشون رو به روی دنیا نمی بندن و برای جو الکی دادن از غرور و تعصب حرف نمی زنن و با موشک و اینها هم کاری ندان. فقط کارشون رو می کنن.

افراد از این دسته رو زیاد دیدم و می دونم دنبال چی هستن

@lxsameer @fzero
مراقب باشید به بهانه بستن دست این آدم‌ها، دست دیگران را باز نگذارید

@ahangarha @fzero دست کی رو بستیم ؟؟؟ کسی می خواد روی نرم افزار آزاد کار کنه خیلی راحت پروژه رو شروع می کنه. پیش می بره از طریق کانال های ارتباطی شناخته شده جزئیات پروژه رو در اختیار بقیه قرار می ده و اونایی که دوست داشتن میان روش کار می کنن. نه کاری به موشک داره نه غیرت و این حرفا. این داستان X بومی هم که راه انداختم دیگه شورشو در آورده. فریم ورک بومی یعنی چی ؟‌ چه فرقی با غیر بومیش داره. اینا همه جهت سوء استفاده هست. وگر نه اونا ای که دارن کار می کنن در گیر این چیزا نیستن. کار می کنن

Sign in to participate in the conversation
lxsameer's nest

lxsameer's understanding of the world.